Když se sen Ticha stane skutečným

28. března 2012 v 21:38 | Grey.t Dreamer |  Zážitky a události
Závislost na hudbě... do pondělí zůstavalo jen u slov.
Pak se objevilo dvojverší slečny Joanny Newsom a trochu děsivý nápad:
"Never get so attached to a poem
you forget truth that lacks lyricism"

V pondělí ráno padlo rozhodnutí. Nápad zakořenil, ale nebyl jsem schopný vyjít bez sluchátek na uších. V autobuse jsem si pustil píseň En Gallop a přetočil jí ke třetí minutě. Ozval se Joannin sladký hlas.

Nastalo ticho.

Sluchátka vypnutá.

A dnes je to třetí den. Třetí den v tom napůl mučivém, napůl povznášejícím tichu.Musím uznat jednu věc - na hudbě opravdu jsem závislý. Úplně.
Ze začátku jsem musel bojovat s nutkáním slyšet jakoukoliv melodičtější věc velice usilovně. Později se to prostě nějak zvládlo.

Jaký je ale přínos "ticha"? Slyšíte jiné věci. Věci, na které jste už úplně zapomněli. Lidské rozhovory v autobusech (tak ubohé řeči o ničem...), ševelení listů, zpěv ptáků... vlastní kroky. A své pocity.
Ne, není to pohádka. Bez hudby je vnímám, jako kdyby byly hlasitější. Jejich hlas se víc rozléhá. Jsou čistší a víc moje. Ale má situace je tím i mnohem horší - není jak je utišit, mám jen vlastní slova. A slova musí křičet a být ostrá, aby mohla zkrotit pocity. A i tak jsou většinou spíš výsměchem, trapnou snahou rozumu postavit hráz té nezkrotné řece, která spláchne vše, kdykoliv se jí zamane.

Ha... jak bezmocný může být vítr vůči vodě.

Víte co? I ticho může být opravdu láskyhodné. Skoro se mi občas až zdá škoda zapnout hudbu. A proti nutkání už nemusím bojovat sám, protože na mé straně proti svodům krásy hudby bojuje krása Ticha se svou vznešeností.
I Ticho má svou píseň. I když je to taková píseň, že všechno zhlasití, ale nic nezkreslí. Dává vyniknout tomu, co jindy zůstává neslyšeno. Nechává prostor hlasu pocitů.

Ticho, ach ticho...

Smutné je, že příští týden už si hudbu upírat nebudu. Ne proto, že bych to nedokázal, ale už nebudu mít tak silnou vůli, abych to dodržel.

Ticho pomine, ale vzpomínka na jeho sílu zůstane a tak se k němu budu moci vždy beze strachu navrátit.

Do jeho náruče, kde vyzní čisté "já".
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama